Џулијан Бaрнс (1946) е роден во Лестер, Велика Британија. Работел како новинар, а во осумдесеттите години почнува да ги пишува своите први книги. Денес важи за еден од најнаградуваните и најпреведуваните автори во современата англиска литература.
Добитник е на наградата Букер за романот Ова личи на крај (2011), за која дури четири пати бил во најтесен избор со романите Папагалот на Флобер (1984), Англија, Англија (1998), Артур и Џорџ (2005) и Шумот на времето (2016).

Книги во издание на Артконект

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *